drewno Palo Santo z Peru na paterze ze szkła fusing
Uncategorized

Palo Santo

Palo Santo ( Bursera graveolens) w dosłownym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego oznacza święte drzewo, które jest wykorzystywane przez wielu uzdrowicieli i szamanów przy każdej ceremonii. Posiada bardzo przyjemny i unikalny zapach, dlatego wystarczy raz poczuć zapach Palo Santo, aby w przyszłości go rozpoznać.

Palo Santo występuje w krajach Ameryki Środkowej, Południowej oraz na wyspach Galapagos. Rośnie w lasach tropikalnych i często zrzuca gałęzie. Drewno świętego drzewa jest bardzo twarde i zbite, odporne na czynniki zewnętrze, a przy tym doskonale sprawdza się w obróbce, dlatego często służy do wyrobu Matero czyli specjalnych naczyń do Yerba Mate. Ponieważ drzewa były nadmiernie eksploatowane, objęto je specjalną ochroną. Wprowadzono zakaz wycinania rosnących drzew. Zezwala się jedynie pozyskiwanie drewna z drzew obumarłych i opadłych gałęzi. Drzewo nigdy nie jest niszczone.

Drzewo Palo Santo rośnie przez około 80 – 90 lat. Aby drewno uzyskało lecznicze i magiczne właściwości, musi umrzeć naturalnie. Drzewo po swojej naturalnej śmierci powinno pozostać na swoim miejscu przez około 4-10 lat. W tym czasie zachodzą w drzewie chemiczne reakcje, które zmieniają barwę i wydzielają soki, dzięki którym wydobywaj się głęboki zapach i potęgują się właściwości mistyczne.

Palo-Santo.pl Święte drzewo. Fot. Maciej Załuski

Aby wydobyć zapach z kawałków drewna, należy podpalić drewno na 30 sekund i zgasić. Po zgaszeniu drewienka powstaje dym, który służy między innymi do okadzenia siebie, bliskich osób, okadzenia pomieszczenia oraz do rytualnych ceremonii. Zapalone drewno łatwo się gasi, dzięki czemu, Palo Santo w przeciwieństwie do innych kadzideł, można używać kilkukrotnie, nie spalając od razu całego kawałka.

Palo Santo dostępne jest w różnych postaciach. Najczęściej spotyka się w formie drewienek, które są najwygodniejsze w użyciu. Jednak popularną formą są trociny, stożki oraz olejek. Zapach, jaki wydobywa się ze świętego drewna to połączenie słodkiej nuty różano-żywicznej, mięty i cytrusów.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej wykorzystują Palo Santo na wiele sposobów. Olejek pozyskany ze świętego drzewa oraz aromatyzowana żywica, często wykorzystywane są na różne dolegliwości, takie jak ból brzucha, zmiękczanie skóry przy bólach stawowych, stany zapalne. Drzewo wspiera nasz organizm podczas występowania przeziębień, grypy, astmy, migreny, oraz choroby lokomocyjnej. Palo Santo może ułatwiać trawienie, redukować stany zapalne oraz wspomagać układ immunologiczny. Mieszkańcy Peru i Ekwadoru przygotowują różne herbatki i nalewki z domieszką Palo Santo, które mają właściwości wspomagające układ trawienny.

Również w kosmetologii Palo Santo znalazło swoje zastosowanie. Limonen dodawany do kremów, wspomaga wchłanianie się substancji, dodawany do mydeł i pilingów – pomaga oczyszczać ciało. Często Palo Santo również jest inspiracją w tworzeniu nowych zapachów perfum.

Ponieważ święte drzewo stosowane jest  od tysięcy lat przez szamanów i uzdrowicieli w Peru i Ekwadorze, zwróciło ono nawet uwagę zachodnich naukowców ze względu na swoje właściwości chemiczne, obejmujące limonen i monoterpeny, które są istotą badań pod kątem ich możliwych właściwości antynowotworowych. Jedno z kubańskich badań medycznych wykazało, że zawarte w nim olejki eteryczne hamowały wzrost raka piersi, typu MCF-7

Palo-Santo.pl Święte drzewo. Fot. Maciej Załuski

Drewienka świętego drzewa wykorzystuje się bardzo wszechstronnie. Często służy ono jako amulet, noszony zawsze przy sobie. Palo Santo wykorzystuje się do naturalnych mieszanek zapachowych. Służy również do wprowadzania się za jego pomocą w trans, wykorzystując zdolność do pozbycia się negatywnej enerii z organizmu. Podczas spalania drewienek, uwalniają się olejki eteryczne, które przynoszą spokój, szczęście, pozwalają na otwarcie się umysłu, przyciągają życiowe okazje i przynoszą nowe, pozytywne pomysły.

Palo Santo, a właściwie Bursera graveolens, jest określane także przy użyciu takich nazw jak: Holy wood, St. Anthony`s wood, Palo de la vida o Santo, Sacred Wood, Palosanto, Mallka Waki.